VLASTNOSTI VLNENÉHO KOBERCA

Prírodné vlákno – strižná vlna – dýcha, absorbuje vlhkosť, a v prípade suchého vzduchu v interiéri ju odovzdáva späť do ovzdušia. Prirodzenou vlastnosťou kvalitnej strižnej vlny je obsah tuku, ktorý čiastočne odpudzuje nečistoty a dodáva vlasu elasticitu. Každý vlnený koberec najskôr púšťa vlasy – jedná sa o uvoľňovanie zvyškových vlákien, čo je prirodzený jav, nie chyba (napr. pri vysávaní možno nazbierať plné vrecko vysávača, avšak pri jeho odvážení pôjde len o niekoľko gramov, čo je hlboko pod normou stanovenou toleranciou). Pri bežnom používaní a správnej údržbe po 6–8 mesiacoch uvoľňovanie nebude také badateľné, alebo úplne prestane. Pri uvoľňovaní zvyškov vlákien je potrebné samozrejme brať ohľad na kvalitu vlny a jej spracovanie pri príprave výroby kobercov.

STAROSTLIVOSŤ O VLNENÉ KOBERCE
 1. Dlhú životnosť vlneného koberca podporíte správnym zaobchádzaním. Koberce najviac poškodzuje vlhkosť, dlhodobé nečistoty a nesprávna údržba.
 2. Podklad pod kobercom má byť plochý, rovný a úplne suchý. Nerovnosti sa časom do koberca otlačia a vlhkosť spôsobí rozvoj plesní.
 3. Koberec nezaťažujte veľmi ťažkým nábytkom. Na nohy stoličiek a stolov pripevnite ochranné podložky.
 4. Priamo na koberec nikdy neklaďte nádoby s izbovými kvetmi, ktoré zalievate. Môže dôjsť k nevratnému poškodeniu vlasu koberca, zhrubnutiu vlákien pod
  kvetináčom alebo vytvorenie plesne.
 5. Koberec ninikdy nevyklepávajte. Časti koberca ležiace na hrane sa môžu popoťahovaním a klepaním poškodiť a môže dôjsť k uvoľňovaniu uzlíkov.
 6. Zatieňujte priame slnečné svetlo, aby nedošlo k zmene farieb.
 7. Pod kusový vlnený koberec použite protišmykovú podložku. Predídete tak deformácii koberca, ochránite jeho spodnú stranu a zabránite jeho pohybu.
 8. Vlnené koberce postačí jednoducho vysávať v smere vlasu. Nepoužívajte rotačné kefy vysávača, ktoré by mohli koberec poškodiť.
ODSTRAŇOVANIE ŠKVŔN
 1. Používajte prostriedky určené na čistenie vlny (napr. Dr. Schutz – Alibaba). Nepoužívajte čističe na koberce zo syntetických materiálov, vlnené koberce by mohli byť nevratne poškodené.
 2. Tekutú nečistotu len odsajte čistou textíliou, koberec nikdy netrite.
 3. Prostriedok na čistenie vždy nanášajte od okraja škvrny do jej stredu, aby sa škvrna nezväčšovala. Niekoľko minút nechajte pôsobiť a odsajte.
 4. Farebnú stálosť pred čistením opatrne vyskúšajte na rubovej strane alebo na okraji koberca.
 5. Na znečistenie pivom alebo malinovkou použite slabší roztok octu a čističa na vlnu.
 6. Mastné fľaky a škvrny od bielkovín odstráňte vlažnou mydlovou vodou alebo roztokom prostriedku na čistenie vlny.
 7. Žuvačku najskôr zmrazte špeciálnym sprejom, vymrvte, zvyšky nasucho vykefujte a povysávajte.
 8. Vosk zo sviečok odstraňujte veľmi opatrne nie príliš horúcou žehličkou, ktorú priložíte na pijavý papier.
Údržba a čistenie vlnených kusových kobercov
UPOZORNENIE PRE VŠETKY TYPY KOBERCOV:

Kusové koberce sa nesmú pri čistení premočiť, v prípade úplného premočenia koberca sa poruší spodná apretúra vlákien a dochádza k nenávratnému poškodeniu – napr. k vypadávaniu vlasov, splstnateniu, zvlneniu atď.
Koberce s jemnými vrchnými vláknami odporúčame vysávať na nižšom stupni výkonu vysávača, v prípade vysávania na vyšší výkon dochádza k uvoľňovaniu a vytrhávaniu vlákien.

Informácie o odstraňovaní škvŕn uvedené vyššie sú len všeobecné, vždy sa riaďte postupom uvedeným na konkrétnom čistiacom prípravku. Za vzniknuté škody spôsobené nesprávnym použitím nenesie firma Koberce Breno žiadnu zodpovednosť.

Robotické vysávače sú určené takmer výlučne na hladké typy podláh. To znamená, že budú účinné najmä na drevených, PVC, vinylových, laminátových podlahách, ako aj na linoleu, dlažbe, korku či marmoleu. Koberce vysávajú výkonnejšie robotické vysávače (s lepším náhonom, turbo funkciou, odolnejšími kefami), a to iba vtedy, ak ide o tenší koberec (s krátkym vlasom). Pokiaľ vlastníte hrubší koberec s dlhším vlasom či kusový koberec, v žiadnom prípade nenechávajte robotický vysávač bez dozoru, mohol by nenávratne poničiť koberec, aj sám seba.

Koberce vždy klaďte na rovnú, suchú a hladkú plochu. Pokiaľ sa koberec kĺže, položte ho na protišmykovú podložku, ktorá bráni kobercu šmýkať sa po podklade.