Postup pri údržbe:

1. Preventívna údržba
Používajte rohožky vo všetkých vchodoch, aby odstraňovali špinu a vlhkosť. Čistite rohožky pravidelne, aby ony sami neboli pôvodcom špiny.

2. Pravidelné vysávanie
Najdôležitejším bodom pri starostlivosti o váš koberec je vysávanie. Koberec by mal byť pravidelne vysávaný, najlepšie 2x - 3x týždenne. Je však pravdepodobné, že aj napriek pravidelnému vysávaniu bude koberec po určitom čase javiť známky znečistenia. Vtedy nastáva čas pre dôkladné vyčistenie, ktoré zaručí odstránenie hĺbkových nečistôt z koberca.

3. Čistenie kobercov
Existujú tri druhy čistenia:

a) čistenie nasucho
Pri tejto metóde sa používa prášok, ktorý je vlhký, hrubý a s výraznou absorpčnou schopnosťou. Vďaka týmto vlastnostiam na seba viaže prach a nečistotu. Tento prášok sa na koberec nasype, nechá sa pôsobiť (podľa návodu), a potom sa vysaje.

Táto metóda je vhodná najmä pre všívané a tkané koberce s nízkou dĺžkou vlasu s výnimkou kobercov vyrobených z bavlny. Pri kobercoch s vyššou dĺžkou vlasu hrozí nebezpečenstvo, že prášok zostane v koberci, a preto sa čistenie týchto druhov nasucho neodporúča.


b) čistenie namokro
Jedným z čistiacich prostriedkov, ktoré môžete všeobecne použiť pre každý druh koberca je tzv. mydlová voda. Tento roztok vytvoríte zmiešaním 1 dielu kvalitného pracieho prostriedku na čistenie vlny a 15 dielov vlažnej vody. Môžete používať aj špeciálne prostriedky na čistenie kobercov, ktoré sú na trhu dostupné. Nikdy nepoužívajte zásaditý šampón, saponáty pre domácnosť alebo šampóny s obsahom čpavku. Dôležité je dodržiavať riedenie, prípadný silnejší roztok spôsobí problémy pri odstraňovaní čistiaceho prostriedku z koberca. Čistiaci roztok sa rovnomerne nanesie na celú plochu koberca, na znečistených miestach sa nečistoty odstránia vlhkou handrou. Čistenie treba opakovať tak dlho, dokiaľ sa z koberca vylučuje nečistota. Potom je potrebné koberec nechať riadne vyschnúť a nasledujúcich 24 hodín po ňom nechodiť.

c) strojové čistenie
Metóda nazývaná tiež "parné čistenie" spočíva vo vstrekovaní roztoku horúcej vody a saponátu. Špina je unášaná vodou, ktorá je takmer okamžite odsatá vysoko výkonným systémom mokrého vysávania. Metóda je vhodná pre veľmi špinavé koberce a v kombinácii s čistením namokro dokážete do pôvodného stavu uviesť aj veľmi špinavý a pošliapaný koberec. Pokiaľ použijete čistiaci stroj sami, je potrebné dodržať návod a neprekročiť koncentráciu prísad uvedenú výrobcom. Pre dokonalý výsledok doporučujeme prenechať toto čistenie profesionálnej firme.