Ak riešite kvalitu a čistotu vzduchu vo vašom domove či dokonca bývate s alergikom, nasledujúci text patrí práve vám. Do nedávnej doby sa proti kobercom pokrývajúcim celú podlahu značne brojilo a tvrdilo sa, že slúži ako liaheň roztočov a zdroj kontaminácie ovzdušia. Závery nemeckého skúšobného ústavu však tvrdí pravý opak.

Často prevláda názor, že koberce sú liaheň roztočov a zdroj alergénov. Pevné hladké podlahy, ako lino či parkety sú ľahšie na údržbu, umývateľné a teda aj hygienickejšie. Naozaj? Nemecký skúšobný ústav Aachen Forschungsinstitut e.V., ktorý sa na túto problematiku špecializuje, definitívne nepodložené mýty o výskytu roztočov v kobercoch vyvrátil. Ba práve naopak. Koberce zabraňujú víreniu prachu vo vzduchu a udržujú tak okolitú atmosféru čistejší ako tvrdé podlahy.

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá ako úplná výhra - koberce vo svojich vláknach pohlcujú prach a nepustí ho na rozdiel od hladkých povrchov späť do ovzdušia.

Koberec - lapač prachu alebo čistička vzduchu?
Koberec - lapač prachu alebo čistička vzduchu?

Špecialisti zo spoločnosti BRENO tento fakt vysvetľujú tým, že koberec vytvorí zo svojich vlákien trojrozmernú sieť, do ktorej sa jednotlivé prachové častice zachytia. Pohltenej častice prachu sa tak nedostanú do okolia späť bežným prúdením vzduchu v miestnosti ani pohybom po koberci. Z tejto siete je dostaneme až vysatím. Jediné teda, čo je potrebné dodržiavať ich pravidelne koberca vysávať.

Oproti tomu na tvrdej podlahe prachové častice voľne leží a každým pohybom je znova rozvírime. Častice prachu spolu s alergénmi sa tak dostávajú opäť do vzduchu a my ich vdychujeme. Ak nie ste práve fanúšičkou denného vytieranie, je koberec jasnou voľbou.

Pri starostlivej údržbe sú teda behúne ďaleko zdravšie než holá parketová podlaha. Až dvojnásobne totiž znižujú koncentráciu jemného prachu, ktorý poletuje v ovzduší obytných miestností. Ďalšie plusový bod získavajú celoplošné koberce za tepelnú izoláciu. Ak si doma položíte koberec, môžete termostat nastaviť o jeden až dva stupne nižšie. Okrem toho, že sa úplne vyvarujete chôdzi po studenej podlahe, šetríte vďaka koberci aj náklady za vykurovanie.

Kam za odbornou radou a jedným z najväčších výberov kobercov? Pre osobnú návštevu si vyberte jednu z 6 predajní BRENO. Navštívte ju, overte rozsah sortimentu, porovnajte ceny a služby, chcite odborné rady a informácie - vyskúšajte si profesionalitu a ochotu pracovníkov.